Dachy z Trzciny

Dachy z trzciny – dlaczego warto?

W ostatnich latach zauważyć można powrót do rozwiązań, które są bliskie naturze. Coraz częściej spotykamy elementy drewniane, ekologiczne, wykonane z materiałów, które nie szkodzą przyrodzie, a jednocześnie pozostają trwałe na lata. Przykładem są także dachy z trzciny, które coraz częściej kojarzą się nie tylko z dawnymi pokryciami dachowymi. Dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Dachy z trzciny – uniwersalność materiału

Trzcina jest uniwersalnym materiałem, który znalazł szereg zastosowań. Z jej pomocą można pokryć zarówno proste, jak i naprawdę skomplikowane powierzchnie. Sprawdza się jako pokrycie dachowe m.in. do huśtawek, altan, studzienne, bram, a nawet domków jednorodzinnych.

Dachy z trzciny mogą być dwuspadowe lub czterospadowe. Z powodzeniem materiał ten sprawdzi się w przypadku dachów półszczytowych oraz naczółkowych. Za optymalny kąt nachylenia konstrukcji dachu z trzciny uważa się ok. 45-50 stopni. Odpowiedni kąt pozwala na szybkie spływanie wody. Dzięki temu ciecz nie wnika w materiał, co skutecznie wydłuża żywotność całej konstrukcji.

W przypadku dachów z trzciny zazwyczaj stosuje się grubość pokrycia wynosząca ok. 30-35 cm. Samą grubość należy dobrać z uwzględnieniem zarówno kąta nachylenia dachu, jak i właściwości trzciny. Zazwyczaj przyjmowana jest zasada, że im mniejszy kąt nachylenia pokrycia dachowego, tym warstwa trzciny powinna być grubsza.

Decydując się na wykonanie dachu z trzciny, konieczne jest uwzględnienie właściwości materiału już podczas projektu więźby dachowej. Na uwagę zasługuje to, że 1 mkw. tego materiału może ważyć ok. 50 kg. Istotną kwestią pozostają również czynniki atmosferyczne. Należy zauważyć, że trzcina może pochłonąć część deszczu czy wody z roztapiającego się śniegu, co w ogólnym rozrachunku wpływa na ciężar całego dachu pokrytego tym materiałem.

Be the first to comment on "Dachy z Trzciny"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*